Trzęsacz – ruiny gotyckiego kościoła

Trzęsacz – wieś, nadmorska miejscowość wypoczynkowa z kąpieliskiem morskim w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Rewal. Położona nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Szczecińskim.

RUINY GOTYCKIEGO KOŚCIOŁA

Ruiny Kościoła Gotyckiego mają bardzo ciekawą historię i są jedyną tego typu atrakcją turystyczną w Europie.
Na przełomie XIV i XV wieku, pośrodku wsi, w odległości prawie 2 km od morza wybudowano kościół. Na początku należał on do katolików, lecz po reformacji został kościołem ewangelickim. Intensywne procesy abrazyjne spowodowały, że brzeg morski nieustannie zbliżał się do budowli. Ostatnie nabożeństwo odprawiono w kościele 2 marca 1874 roku. W 1901 roku zawaliła się pierwsza jego część. Dziś pozostał jedynie fragment południowej ściany o długości 12 m i wysokości 6 m. Na szczęście zaopiekowano się wyposażeniem świątyni i przewieziono je do katedry w Kamieniu Pomorskim.
W latach 2001-2002 przeprowadzono intensywne prace nad zabezpieczeniem ruin przed sztormami. U podstawy klifu ułożono opaskę, która miała przeciwdziałać niszczeniu klifu. Rok później wykonano nowy fundament pod ruiny kościoła, oraz wzmocniono jego posadowienie przy pomocy dwóch pionowych kolumn wapienno-cementowych o długości 15 m oraz ukośnej kotwy gruntowej, również o długości 15 m.



PLATFORMA WIDOKOWA

Tuż obok ruin kościoła znajduje się platforma widokowa, która została oddana do użytku w 2009 roku. Nowoczesna konstrukcja daje możliwość oglądania ruin z wyjątkowej perspektywy. Platforma została wykonana ze stali i żelbetu. Ma wysokość 10,70 m, i długość 36,60 m. Poniżej platformy górnej, znajduje się jeszcze niższy taras o długości 3,80 m. Z platformy można obserwować morze lub zejść na brzeg po ażurowych schodach.


0 komentarze:

Prześlij komentarz