Kościerzyna


Kościerzyna to urocze miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. Leży w południowej części Pojezierza Kaszubskiego na Kaszubach, na wysokości 150 m nad poziomem morza. Otoczone jest przez jeziora Gałęźne, Kapliczne i Wierzysko.

MUZEUM KOLEJNICTWA W KOŚCIERZYNIE

Niezaprzeczalnie dla mnie pierwszym skojarzeniem z Kościerzyną jest Muzeum Kolejnictwa. Jest to dawny Skansen Parowozownia Kościerzyna, który mieści się przy ulicy Towarowej, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. Powstał on ponieważ wraz z zastępowaniem trakcji parowej przez spalinową, zmniejszyła się również konieczność utrzymywania licznych lokomotywowni. Dzięki temu teraz możemy w tym miejscu podziwiać dawne parowozy, lokomotywy spalinowe i elektryczne oraz wagony motorowe. Łącznie w ekspozycji znajduje się 45 jednostek taboru.



AMERICAN OLD CARS – MUZEUM AMERYKAŃSKICH SAMOCHODÓW

Będąc w Kościerzynie, nie można pominąć tego miejsca. W Muzeum Starych Amerykańskich Samochodów można podziwiać krążowniki szos z lat 50, 60 i 70, takie jak: Cadillac, Chevrolet, Buick, Lincoln, Ford, Plymouth czy DeSoto. Muzeum znajduje się w garażu podziemnym obiektu United Chicken, co muszę przyznać dodaje mu wyjątkowego klimatu. Ekspozycja jest bardzo ciekawie zaprezentowana. Oprócz samochodów znajdują się tutaj stare dystrybutory paliwa, gry z salonów gier oraz szafy grające. Dopełnieniem jest płynąca z głośników muzyka z lat nawiązujących do wystawy, czyli stary dobry rock end roll.



MIASTO I RYNEK

Układ ulic na rynku Kościerzyny został zachowany ze średniowiecza z końca XIV wieku, natomiast kamienice, łącznie z ratuszem, pochodzą z XIX wieku. Niestety pożary nie pozwoliły przetrwać do dziś starszym budynkom. Ta centralna część miasta wyłożona jest drobną kostką brukową, na której znajdziemy ławeczki i klimatyczne latarnie. W środku sezonu turystycznego to miejsce wypełniają ogródki gastronomiczne.
W 2011 roku rynek wzbogacił się o rzeźbę Remusa, czyli tytułowego bohatera powieści Aleksandra Majkowskiego pt. Życie i przygody Remusa. A właściwie: Żëcé i przigòdë Remùsa, bo dzieło napisane jest po kaszubsku.
Warty uwagi jest również pomnik Pomnik Józefa Wybickiego, autora słów polskiego hymnu narodowego – oddalony od rynku około 500 m. Powstał on w 1976 roku. Ma wysokość ok. 11 metrów, a jego twórcą jest Wawrzyniec Sampa. Pomnik znajduje się przy ul. Wojska Polskiego, przed centrum handlowym.



MUZEUM ZIEMI KOŚCIERSKIEJ

Wśród kamienic rynku w Kościerzynie, wyróżnia się neogotycki ratusz, pochodzący z 1843 roku. W budynku mieści się Muzeum Ziemi Kościerskiej. Muzeum rozpoczęło swoją działalność 2 kwietnia 2007 roku. Można tu obejrzeć kolekcje znalezisk archeologicznych pochodzących z obszaru powiatu kościerskiego oraz różnego rodzaju wytwory rękodzieła ludności kaszubskiej (meble, hafty, plecionkarstwo, rzeźby, naczynia) obrazujące życie codzienne Kaszubów w poprzednich stuleciach.



KOŚCIÓŁ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Jest to świątynia wybudowana z czerwonej cegły w stylu neogotyckim w latach 1892-1894 jako kościół ewangelicki. Projektantem kościoła był architekt Julius von Hennicke. Główna wieża kościoła ma wysokość ponad 35 metrów. Na jej szczycie znajduje się stalowy krzyż. W wieży od 1893 roku znajdują się trzy spiżowe dzwony, które punktualnie wybijają godziny.



STARY BROWAR KOŚCIERZYNA

Praktycznie jest to budynek byłego browaru wraz z zabytkowym kominem przy ul. Miodowej. Obecnie znajduje się tu hotel i Centrum Handlowe. Historia wytwarzania piwa w Kościerzynie sięga XVI wieku. W roku 1840 Kościerzyna padła ofiarą pożaru, który niestety nie oszczędził również terenu zajmowanego dziś przez zabudowania Starego Browaru. Jednak w 1872 roku, wszystko wróciło do normy i browar został odbudowany. Posiadał on wtedy swoją fermentownię, leżakownię, spichlerz, kotłownię, tłocznię z magazynem oraz skład lodu. W tym właśnie czasie uważano, że główną tajemnicą wybornego smaku wytwarzanego tutaj piwa jest doskonała woda kościerska. Złote lata i pełen rozkwit Browaru Kościerskiego przypadał na lata międzywojenne. Zwiększył on wtedy swoją produkcję piw z dwóch do kilku rodzajów. W roku 1948, Stary Browar Kościerzyna przekształcony został w rozlewnię wód gazowych, a następnie w fabrykę miodów pitnych. Browar oficjalnie zakończył swoją działalność w roku 1998.



WZGÓRZE KSIĘŻNICZKI GERTRUDY

Księżniczka Gertruda była najmłodszą córką księcia Sambora II, a później także władczynią ziemi kościerskiej. Niestety, jej historia nie kończy się szczęśliwie. Wskutek ekspansywnej polityki Krzyżaków zmuszona była oddać im większość swoich ziem, a sama zdecydowała się na życie w klasztorze.
Wzgórze poświęcone Gertrudzie wznosi się na ponad 172 m n.p.m. i było wykorzystywane ze względu na swoje położenie już w średniowieczu jako siedziba władz. W średniowieczu mieścił się tu dwór, miejsce bowiem otoczone było jeziorem i mokradłami, co utrudniało dostęp wrogom. Obecnie na Wzgórzu Księżniczki Gertrudy znajdują się siedziby Urzędu Miasta, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Władz Powiatu.


0 komentarze:

Prześlij komentarz