Świnoujście – kraina 44 wysp

Świnoujście – miasto w województwie zachodniopomorskim. Położone w północno-zachodnim krańcu Polski, najdalej wysunięte na północny zachód miasto w kraju, przy ujściu środkowego ramienia Odry – Świny do Bałtyku i Morzem Bałtyckim. Jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych, zamieszkałych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz 41 wyspach i wysepkach niezamieszkałych. Ze względu na atrakcyjność położenia, miasto pełni rolę uzdowiska, portu, miejscowości nadmorskiej oraz przygranicznej.

KLUB GARNIZONOWY MARYNARKI WOJENNEJ

Jednym z najbardziej atrakcyjnych budynków w części nadmorskiej miasta, a bezdyskusyjnie najlepiej zachowanym w stosunku do oryginału, łącznie z figurą boga Merkurego na szczycie – jest Klub Garnizonowy Marynarki Wojennej w Świnoujściu.
Początkowo obiekt ten nosił nazwę „Willa Merkur” i należał do miejscowej rodziny kupieckiej Ossig-ów. Członkowie tej rodziny przybyli do Świnoujścia, w połowie XIX wieku z Dolnego Śląska, z miejscowości Osiek. W 1896 roku kupiec włączył się w budowę domów w nadmorskiej dzielnicy. Zakupił on działkę na rogu późniejszych ulic Fridrichstrasse i Viktoriastrasse, gdzie planował wzniesienie domu, z częścią mieszkalną na wynajem dla kuracjuszy oraz lokale handlowe. Budowę pięknego budynku zapoczątkowano trzy lata później, a oddano go do użytku w maju 1903 r.



FONTANNA UPAMIĘTNIAJĄCA 250 LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH

Fontanna upamiętniająca nadanie praw miejskich Świnoujściu powstała na ul. Słowackiego. Głównym elementem fontanny jest kula o średnicy 2 m wykonana ze stali nierdzewnej, która została osadzona w granitowej niecce. Na kuli wyryte są kontury kontynentów oraz zaznaczone zostało geograficzne położenie Świnoujścia. Ścianka obudowy fontanny wykonana jest z granitowych bloków. Napisy umieszczone na obudowie wykonane w językach polskim, angielskim i niemieckim informują z jakiej okazji powstała fontanna.
Źródło opisu: polskaniezwykla.pl



PARK ZDROJOWY

Park zdrojowy w Świnoujściu został założony w latach 1826-1827, na podstawie projektu Petera Josefa Lenne – architekta ogrodów królewskich m.in. w Berlinie i Poczdamie. Znajduje się tam m.in. roślinność śródziemnomorska oraz starodrzew liczący około 150 lat.



TRANSGRANICZNA PROMENADA ŚWINOUJŚCIE – HERINGSDORF

Na końcu promenady w Świnoujściu, przebiega granica pomiędzy Polską a Niemcami. Dla wzmocnienia wagi tego miejsca, została wybudowana tam drewniana platforma o powierzchni około 425 m2. Na platformie, dokładnie w miejscu gdzie przebiega granica, została zainstalowana brama ze stali szlachetnej symbolizująca integrację regionu przygranicznego. Z platformy tej odchodzi kładka nad morze, z której możemy podziwiać piękne nadmorskie widoki. Otwarcie promenady dla turystów i kuracjuszy nastąpiło w sierpniu 2011 r.



PROMENADA

Promenada w Świnoujściu, to wspaniałe miejsce wypoczynku dla turystów i kuracjuszy. Przy promenadzie znajduje się wiele ławeczek przy których można usiąść i odpocząć. Często odbywają się tam minikoncerty różnych artystów: zespołów ludowych, muzyków itp. Znajduje się przy niej pływalnia miejska, galeria handlowa, muszla koncertowa, wspaniałe fontanny oraz sieć mniejszych sklepów z pamiątkami.



STAWA MŁYNY

Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli miasta, jest znak nawigacyjny u wejścia do portu zbudowany w ramach modernizacji systemu nawigacyjnego w latach 1873-1874. Ponieważ ma on kształt wiatraka, tak właśnie, potocznie jest nazywany przez mieszkańców Świnoujścia.




FORT ANIOŁA

Fort wybudowany na planie regularnego pięcioboku na wzór Zamku Świętego Anioła w Rzymie (Mauzoleum Hadriana). Powstał w latach 1855-1858. Pełnił funkcje bojowo-obserwacyjne zabezpieczając zaplecze Morskiej Twierdzy Świnoujskiej, port i nurt Świny. Pozostawał w stałej łączności z prawobrzeżną Twierdzą Portową (dziś nieistniejącą).
W latach 1939-1945 na budynku fortu zainstalowano urządzenia radiolokacyjne, których elementy zachowały się do dziś. W zagospodarowanym obecnie forcie organizowane są atrakcje kulturalne: wystawy, wernisaże, a także spotkania integracyjne przy ognisku.
Źródło opisu: polskaniezwykla.pl



FORT ZACHODNI

Reduta obronna na planie kwadratu wzniesiono w latach 1856-1861 i przekształcono w latach 1878-1887 w fort artyleryjski, otoczony fosą wodną i wałami ziemnymi. W okresie I wojny światowej zainstalowano tutaj baterię czterech ciężkich dział kalibru – 210 mm. Podczas ostatniej wojny w forcie funkcjonowała szkolna bateria nadbrzeżna „Henningsen” wraz z wybudowanym w latach 1939-1940 bunkrem dowodzenia i kierowania ogniem.
Po wojnie obiekt użytkowany był do roku 1961 przez Rosjan. Posiada swojego gospodarza. Na terenie fortu odbywają się liczne koncerty, happeningi (FAMA), imprezy integracyjne. Warto zobaczyć znajdującą się w jednym z pomieszczeń ekspozycję militariów, przedmiotów odnalezionych podczas prac porządkowych. Fort zwiedza się z przewodnikiem.
Źródło opisu: polskaniezwykla.pl
Między Fortem Anioła, a Fortem Zachodnim warta zobaczenia jest także odrestaurowana, w doskonałym stanie brama obronna do Zachodniego Zespołu Fortyfikacji oraz remiza działowa.



CENTRUM MIASTA

Centrum miasta również nie odbiega atrakcyjnością od reszty kurortu. Główny plac, w 2014 roku, otrzymał marszałkowską statuetkę za najlepszą przestrzeń publiczną województwa zachodniopomorskiego. Powstała tam fontanna, strumyk, ławki i inne elementy małej architektury.
Na uwagę zasługuje również deptak przy ul. Bohaterów Września, zabytkowy budynek Poczty z 1878 roku oraz kościół Chrystusa Króla z 1788 roku.


0 komentarze:

Prześlij komentarz