Elbląg

Elbląg – miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Najstarsze miasto w województwie i jedno z najstarszych w Polsce. Jego rok założenia szacuje się na rok 1237. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego.

BULWAR ZYGMUNTA AUGUSTA

Bulwar Zygmunta Augusta, powstał po przebudowie nabrzeża rzeki Elbląg oraz budowie dwóch mostów zwodzonych. Jest to bardzo urokliwe miejsce i bezdyskusyjnie jedno z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców Elbląga.



GALERIA SZTUKI NOWOCZESNEJ W KOŚCIELE

Zanim elbląski kościół Mariacki stał się galerią, przez kilka stuleci służył miejscowym parafianom. Na początku, w połowie XIII w. opiekowali się nim dominikanie. 300 lat później przejęli go protestanci. Istniejąca do dziś Galeria El powstała w 1961 r. Jest to bardzo licząca się w Polsce, świątynia plastycznych sztuk nowoczesnych. Wystawia się tu prace z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby i tkanin.



BRAMA TARGOWA

Brama targowa jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga. XIV-wieczna budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta. Dolna część bramy powstała w 1319 r. a jej wyższe partie około 1420 r. Obecnie w wieży mieści się Międzynarodowe Centrum Informacji Turystycznej i ekspozycja elbląskiego muzeum, a na jednym z najwyższych pięter taras widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na elbląską starówkę.
Tuż obok bramy podziwiać możemy również rzeźbę Piekarczyka z 2006 roku, która upamiętnia postać legendarnego bohaterskiego czeladnika piekarskiego, który uratował miasto przed najeźdźcą, przecinając drewnianą łopatą grube liny podtrzymujące kratę w bramie.



NOWE STARE MIASTO

Niestety całe elbląskie Stare Miasto uległo zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Na szczęście od kilku lat miasto dba o to, żeby nieliczne, częściowo zachowane budynki zostały zrekonstruowane. Dzięki temu nowe stare miasto powoli odzyskuje dawny blask.



GOTYCKI KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA

Dojeżdżając do Elbląga zdecydowanie wyróżnia się jeden budynek. Jest to Katedra Św. Mikołaja, która jest jednym z najwyższych obiektów sakralnych w Polsce. Ma ona 97 m wysokości. Początki kościoła sięgają połowy XIII w., kiedy powstało prostokątne prezbiterium i 5 przęseł korpusu. Następnie był on stopniowo rozbudowywany z dwukrotną zmianą programu przestrzennego.



POMNIK JANA PAWŁA II

Przy południowo-zachodnim narożniku katedry elbląskiej, znajduje się rzeźba Jana Pawła II. Autorem pomnika jest Wawrzyniec Sampa. Został on odsłonięty jeszcze za życia papieża – 24 czerwca 2001 roku.



RATUSZ STAROMIEJSKI

Obecny budynek jest tylko nawiązaniem architektonicznym do zniszczonej średniowiecznej budowli. Budowę ratusza rozpoczęto prawdopodobnie na początku XIV wieku. W 1332 roku pojawia się wzmianka o postawieniu wieży ratuszowej. W budynku znajdowały się m.in.: na parterze: skarbiec, izba kamlarii (dział finansowy), izba radziecka (rajcy miejscy); na piętrze – sala letnia Sommerhuse; w piwnicy: wyszynk importowanego piwa.
W XXI wieku ratusz odbudowano, obecnie maja tam siedzibę m.in. Informacja Turystyczna, biuro Euroregionu Bałtyk i Elbląska Orkiestra Kameralna.
Źródło opisu: mojezulawy.pl



STARA CZĘŚĆ NABRZEŻA

Na koniec chciałabym jeszcze polecić urokliwą, chodź niezmodernizowaną część nabrzeża. W pogodny dzień polecam na odprężający spacer.


0 komentarze:

Prześlij komentarz