Szklarska Poręba

Szklarska Poręba – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Położone jest w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów (Kamieńczyka i Szklarki), na wys. 440–886 m n.p.m., od południa na stokach Karkonoszy z dominującą nad miastem Szrenicą (1362 m n.p.m.), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem (1058 m n.p.m.) i Czarną Górą (965 m n.p.m.), zaś od wschodu wzniesienia Pogórza Karkonoskiego oddzielają miasto od Kotliny Jeleniogórskiej.

CHYBOTEK

Chybotek to granitowa grupa skalna w Górach Izerskich. Zbudowany jest z granitu karkonoskiego. Najwyżej położony głaz (o średnicy około 4 m) daje się rozkołysać.
Według walońskich legend skała blokowała wejście do podziemnej jaskini, w której znajdował się ukryty skarbiec.


DINOPARK

W Dinoparku znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości, które rozmieszczone zostały wśród skał i wzgórz na terenie olbrzymiego lasu. Każdy z tych prehistorycznych gadów wygląda jak żywy i dzięki temu możemy przenieść się kilkaset milionów lat wstecz.



WODOSPAD KAMIEŃCZYKA

Wodospad Kamieńczyka położony jest na wysokości 846 m n.p.m.. Jest to najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27 m. Za środkową kaskadą znajduje się grota sztucznie wykuta przez Walończyków, którzy przed wiekami znajdowali tu ametysty i pegmatyty. Grota ta jest nazywana Złotą Jamą. Przed II wojną światową Wodospad Kamieńczyka posiadał status pomnika przyrody, obecnie jest to obszar ochrony ścisłej, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego.
Poniżej wodospadu znajduje się kanion Kamieńczyka długości 100 m. Szerokość przy wodospadzie wynosi około 15 m, a niżej zmniejsza się nawet do 3 metrów. Ściany mają wysokość do 25 metrów.


WODOSPAD SZKLARKI

Wodospad Szklarki jest drugim co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospadem w polskich Karkonoszach.
Usytuowany jest na wysokości 520 m n.p.m. i ma 13,3 m wysokości. Jego wody spadają szeroką kaskadą, charakterystycznie zwężającą się ku dołowi i skręcającą spiralnie gdzie tworzy kocioł eworsyjny. Wodospad oraz jego otoczenie stanowią enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego.


0 komentarze:

Prześlij komentarz