Koszalin

Koszalin to miasto na prawach powiatu w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, drugie co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim. Największe miasto regionu środkowo-pomorskiego. Położone na Pobrzeżu Koszalińskim, nad rzeką Dzierżęcinką, nad jeziorami: Jamno i Lubiatowo Północne.

AMFITEATR „POD CHIPSEM”

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie należy do największych w Polsce. 4,5 tys. widzów zasiadających na trybunach osłania dach wyjątkowej konstrukcji. Zbudowano go w 1973 r. Autor projektu, prof. Jan Filipkowski zaproponował przykrycie widowni elipsowatą, łukowato wygiętą połacią, mającą jedynie dwa punkty podparcia. Dach ma 100 m długości i blisko 60 m szerokości. Ze względu na kształt bywa nazywany „chipsem”.
Źródło opisu: polskaniezwykla.pl



MUZEUM KULTURY JAMNEŃSKIEJ

Skansen Kultury Jamneńskiej to ekspozycja etnograficzna wydzielona z Muzeum w Koszalinie, eksponująca zabytki kultury wsi Jamno. W 1945 roku na skutek decyzji politycznych i zmiany granic opuszczona przez dotychczasowych mieszkańców, po kilku latach zainteresowała etnografów, którzy docenili wartość unikalnej kultury.



PTAKI – HASIORA

A dokładnie „Płonące ptaki” to rzeźba usytuowana przy zbiegu ulic Jana Pawła II, Juliana Fałata i Gdańskiej w Koszalinie. Wykonana jest z żeliwa. Cała instalacja ma około 80 metrów długości, a w najwyższym fragmencie 6,5 metra wysokości. Elementem dominującym są ptaki symbolizujące orły, osadzone na bojowych rydwanach i ciągnące za sobą wieloskibowe pługi. Na skarpie znajdują się dwadzieścia cztery obiekty rzeźbiarskie. Jedną z form łączących całą konstrukcję są strzały, sugerujące płomienne pociski. Autorem rzeźby jest Władysław Hasior (1928-1999)- polski artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, artysta związany z Podhalem, autor wielu pomników i rzeźb, wybitny twórca rzeźby plenerowej w Koszalinie.



BUDYNEK STRAŻY POŻARNEJ

Budynek Straży Pożarnej powstał w 1928 roku, prawdopodobnie w miejscu, w którym w 1718 roku wybuchł największy w historii Koszalina pożar. Najbardziej charakterystycznym i jednocześnie najwyższym elementem budowli jest znajdująca się po zachodniej stronie wieża. Służyła ona strażakom jako ściana do ćwiczeń wysokościowych. Budynek do dzisiaj pełni swoją pierwotną funkcję.
Źródło opisu: polskaniezwykla.pl


0 komentarze:

Prześlij komentarz