Frombork

Frombork – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Frombork. Jest położony na Równinie Warmińskiej, nad Zalewem Wiślanym, na północnym krańcu Wysoczyzny Elbląskiej.

PORT I MOLO NAD ZALEWEM WIŚLANYM

Port leży na południowym wybrzeżu Zalewu Wiślanego, w północno-zachodniej części miasta. Spełnia on funkcję zarówno bazy rybackiej, przystani jachtowej, jak również przystanku dla statków żeglugi pasażerskiej. Jeżeli mielibyśmy ochotę, można stąd wypłynąć w rejs po Zalewie Wiślanym.



ZAMEK WE FROMBORKU

A tak naprawdę jest to kompleks sakralno-obronny z szeregiem cennych, zabytkowych obiektów z przepięknym widokiem na Zalew Wiślany.
  • Gotycka bazylika jest najstarszą budowlą wzgórza. Wzniesiono ją w latach 1329-1388. W końcu XV w. dobudowano do niej gotycką kaplicę św. Jerzego, a w XVIII w. kaplicę barokową. Ściany i sklepienia trzynawowej bazyliki ozdobiono polichromią (1888). W katedrze znajdują się jedne z najsłynniejszych w kraju barokowych organów (1683).
  • Dawny gotycki pałac biskupi powstał w poł. XVI w., a przebudowano go w duchu baroku w latach 1727-1728. W 1945 r. spłonął, ale został odbudowany w latach 1965-1970. Obecnie stanowi siedzibę Muzeum Mikołaja Kopernika.
  • Gotycko-renesansowa kustodia została zbudowana na początku XVI w. i przebudowana w 1630, a następnie 1713 r.
  • Kanonie wewnętrzne pochodzą z XVII-XVIII w. Dziś są zajęte przez bibliotekę i pracownie muzealne.
  • Gotyckie, ceglane obwarowania wzgórza katedralnego, m.in.: Wieżę Kopernika i Dzwonnicę (Wieża Radziejowskiego), wzniesiono w okresie od połowy XIV do końca XV w.
  • Wieża Kopernika jest najstarszym elementem fortyfikacji Wzgórza Katedralnego. Została zbudowana przed 1400 r., wyższe kondygnacje wielokrotnie przebudowywano na przestrzeni XV-XVIII w. W latach 1504-1543 wieża była własnością Mikołaja Kopernika, tu znajdowało się jego mieszkanie. Została spalona w 1945 r., następnie zrekonstruowana. Prace zakończono w 1965 r. Obecnie mieści się w niej ekspozycja pt. Gabinet uczonego doby renesansu.
  • Dzwonnica zwana wieżą Radziejowskiego to budowla gotycko-barokowa z XVI-XVII w. Spłonęła w 1945 r., została odbudowana w latach 1972-1973. W przyziemiu mieści się muzealne planetarium. Na wyższych kondygnacjach prezentowane są wystawy sztuki współczesnej. Tam znajduje się również planetarium i taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę Fromborka i okolic. W dzwonnicy zawieszone jest wahadło Foucaulta, służące do naocznego stwierdzenia ruchu obrotowego Ziemi.
Źródło opisu: polskaniezwykla.pl


0 komentarze:

Prześlij komentarz